Ze kregen hun diploma’s uit handen van Monique van Wonderen en Arend Nijenhuis van NCOI opleidingen. Het was nog even wachten daarop, want eerst waren er woorden van vooral lof van HR&O-manager Arina Blom (tevens dagvoorzitter) en bestuurslid Joeri Kapteijns, beiden van het COA. 

© COA

Steun
Naast de verwelkoming van de gediplomeerden richtte Arina zich ook tot overige aanwezigen in de zaal: “De gediplomeerden hebben een fantastische prestatie geleverd. En dat hebben ze niet alleen gedaan! Dit was zeker ook mogelijk dankzij de steun van jullie: familie, de leermeesters (ook wel: praktijkbegeleiders), de locatiemanagers en andere collega’s en de studie- en praktijkbegeleider van NCOI. Het leverde dit resultaat op waar we met elkaar trots op mogen zijn.” Sommige geslaagden namen daarop de gelegenheid om iedereen die hen ondersteunde te bedanken.

Ook hebben een paar deelnemers hun diploma nog niet behaald. Triest is dat een van de deelnemers na diplomering is overleden, Arina noemde hem met naam en toenaam in haar toespraak.

Over het Leerwerktraject
Dit traject begon met een pilot in 2020. Voor huismeester starten statushouders aan een mbo-opleiding op niveau 2, voor woonbegeleider was dat mbo-4. Het COA werkt samen met het NCOI dat ruime ervaring heeft met dit soort opleidingen. Met het diploma hebben zij een betere positie op de arbeidsmarkt. Van de ongeveer dertig geslaagden werkt het merendeel nu als woonbegeleider of als huismeester bij het COA. Een enkeling heeft een baan bij een andere werkgever gevonden. 

Prachtige kans
In haar toespraak haalde Arina enkele quotes van deelnemers aan: ‘Ik vond het een prachtige kans en ik heb hem gegrepen. Wat betreft leermeester en de studie- en stagebegeleider is alles prachtig gegaan. Ik ben gewoon goed begeleid en na 2 volle jaar afgestudeerd’. 

Een andere quote: ‘Het COA is een goede werkomgeving want wij kunnen als oud-bewoners goed omgaan met de bewoner en wij kennen de cultuur en soms ook de taal’.

Briljantjes
Ook quotes van leermeesters werden aangehaald: ‘Ik vind het een mooi initiatief en het draagt gelijk bij aan een rolmodelfiguur, omdat zij dan ook als ervaringsdeskundigen aan het werk zijn’ en ‘Super idee! Onder onze bewoners zien we veel briljantjes die zeker een aanwinst voor het COA en de Nederlandse arbeidsmarkt zijn’. 

Er waren ook suggesties voor verbeteringen. Zo zullen in het vervolg geen leerwerktrajecten meer starten op locaties die binnen de studietijd gaan sluiten of waar onvoldoende begeleiding geboden kan worden.

Collega’s
Joeri Kapteijns is tijdens de vrijwel wekelijkse werkbezoeken aan locaties al meerdere keren deelnemers aan het Leerwerktraject tegengekomen: “Ik zie en hoor dan vooral enthousiasme en betrokkenheid. En wat mooi dat jullie hier nu zitten als collega’s van mij! Jullie brengen niet alleen jullie inzet, maar ook jullie ervaringsdeskundigheid mee en dat helpt ons enorm in ons werk.”

Belang
In zijn toespraak benadrukte Joeri het belang van arbeidsmarktparticipatie: “Dat mes snijdt aan meerdere kanten. We benutten het enorme arbeidspotentieel onder de statushouders in onze opvang. Dit soort trajecten haalt het beste in de deelnemers naar boven, ze zijn actief, voelen zich nuttig en werken aan hun toekomst. Er gaat geen tijd verloren. Daarnaast is het voor ons een manier om aan personeel te komen. Iedereen vaart hier wel bij: onze bewoners en oud-bewoners, het COA en andere werkgevers in Nederland! 

Voorbeeldfunctie
Participatie en integratie zijn belangrijk, voor zowel mensen die in Nederland asiel krijgen, als voor de samenleving. “Het COA heeft hierin wat mij betreft een voorbeeldfunctie”, zegt Joeri. “Wij begeleiden asielzoekers richting een toekomst waarin zij zelfredzaam zijn. Daarom willen wij bij het COA ruimere mogelijkheden voor asielzoekers om snel en goed aan de slag te kunnen. Een voorbeeld daarvan zijn de Meedoenbalies, waar we asielzoekers bemiddelen naar (vrijwilligers)werk en activiteiten in de gemeenschap. We pleiten er dan ook voor om het aantal locaties met een Meedoenbalie uit te breiden.”

Podium
Na zijn toespraak vroeg Joeri de gediplomeerden op het podium te komen, want letterlijk: “Het podium is vooral aan jullie! Van harte gefeliciteerd en succes met jullie werk.”

Na een buffet werden dan eindelijk ook de diploma’s daadwerkelijk uitgereikt! Met bloemen uiteraard!